SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 im. Armii Krajowej w Szczecinku 

 

 SZKOŁA Z SERCEM


 
Regulamin Ucznia
Aktualności
WSO
Konkursy - Różne
Imprezy Szkolne
Rekrutacja 2020/2021
Grono pedagogiczne
O szkole
Pedagog szkolny
Porady logopedyczne dla rodziców
Doradztwo zawodowe
Religia
Biblioteka
Dokumenty szkolne
Sport
Chór szkolny "Wiolinki"
Koło dziennikarskie
Koło Młodych Historyków
   
 

            Zajrzyj:

Rok Szkolny 2019/2020 

Piątek, 10 Lipiec 2020

 

Koncert kolęd i pastorałek

„ Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas…” tymi słowami uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Szczecinku, 14 grudnia w piękny zimowy wieczór, rozpoczęli czwartą już edycję Szkolnego Koncertu Kolęd i Pastorałek. Jak zawsze było uroczyście, odświętnie i wzruszająco. Każda klasa przygotowała swoją aranżację znanej powszechnie kolędy lub pastorałki. Można było usłyszeć talenty wokalne, poobserwować misternie przygotowane układny taneczne, posłuchać naszych instrumentalistów, jak również popodziwiać świąteczne kostiumy naszych uczniów. Nasi wierni widzowie – rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i przyjaciele naszych pociech, przyglądali się całemu przedsięwzięciu w skupieniu i przedświątecznej zadumie. Niemal każdy rodzic chciał uwiecznić ten wyjątkowy moment, bowiem dziecko występujące na scenie, w tak podniosłej świątecznej atmosferze, budzi wzruszenie u największego stoika. Dodatkową atrakcją imprezy był kiermasz ozdób świątecznych, własnoręcznie przygotowanych przez uczniów i kadrę pedagogiczną naszej szkoły. Nie mogło się również obyć bez słodkich przekąsek. Przygotowane przez nauczycieli i rodziców, w ogromnej ilości ciasta, ciasteczka, świąteczne pierniki i babeczki, zniknęły w szybkim tempie. Nasze zadowolenie wzrosło dwukrotnie, bowiem cel całej imprezy był jakże szczytny – tym razem pomagaliśmy małemu choremu chłopcu – Aleksowi. Udało nam się zebrać 3000 zł, które przekażemy w Mikołajkowym prezencie rodzicom chłopca.

 Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się oderwać od przedświątecznej gonitwy, od wszechobecnego” jeszcze tylko muszę…” i ot tak po prostu spędzić czas ze swoim dzieckiem, pokazać mu, że warto pomagać – to może banalna, ale „prawdziwa magia” świąt.

Magdalena Leonowicz

zdjęcia 

 

SP 4 wita Wiosnę

 

Po wielu szarych i pochmurnych miesiącach oczekiwania, nadeszła upragniona wiosna. Do szczecineckiej „czwórki” zawitała w wyjątkowy sposób. Uczniowie przywdziali w tym dniu najbardziej kolorowe ubrania, wiosenne szaty i śmieszne nakrycia głowy. Cała szkolna społeczność, tworząc wielobarwny korowód przeszła ulicami naszego miasta. Do wrażeń wizualnych dołączane były efekty dźwiękowe, – bowiem każdy uczeń wyposażony był w hałaśliwy, zwykle własnoręcznie wykonany instrument. Zatem poza okrzykami „Witaj Wiosno!, można było usłyszeć grzechotki, kołatki i gwizdki, które miały na dobre obudzić wyczekiwaną od dawna porę roku. Końcowym etapem pochodu był Plac Wolności i wizyta w szczecineckim ratuszu. Uczniowie nie zapomnieli również o mieszkańcach naszego miasta, rozdając im wiosenne kwiaty. Było wesoło i kolorowo, a przede wszystkim jak na ten dzień przystało słonecznie.

Po powrocie do szkoły, dzieci uczciły również drugie, może trochę mniej znane święto – „Światowy Dzień Zespołu Downa”. W klasach zostały przeprowadzone pogadanki na temat szeroko rozumianej tolerancji wobec inności. Aby przybliżyć ten niełatwy temat, nauczyciele czytali dzieciom bajkę pt” Znikające ciasteczka”, mówiącą o tej trudnej chorobie. Znakiem solidarności, a przede wszystkim akceptacji osób chorych na zespól Downa, było włożenie w tym dniu kolorowych skarpetek.

tekst: Magdalena Leonowicz

 zdjęcia

 

 

„ Pamietaj o nas święty Mikołaju,

nigdy nie spóźniaj się.

 Na całym świecie dzieci czekają,

bardzo kochają Cię.”

 

Dnia 6 grudnia 2016r. do Oddziału Przedszkolnego w naszej szkole zawitał

 święty Mikołaj. Od samego rana dzieci nie mogły się doczekać miłego gościa. Gdy tylko pojawił się w drzwiach na wszystkich buźkach pokazał się piękny uśmiech. Mikołaj obdarował wszystkich pięknymi podarkami. Były piosenki oraz wspólna zabawa z Mikołajem. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Następnie dzieci z ogromną radością zaprosiły świętego Mikołaja na przyszły rok, obiecując, że będą bardzo grzeczne.            

Marzena Dec

 zdjęcia

 

 Dzień Pluszowego Misia

                              " Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie,
                                którego w kalendarzu, być może nie znajdziecie.
                                 Lecz wiedzą o nim dzieci, i to już nie od dzisiaj
                                        Dziś święto nad świętami:
                                       DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA"
      Pluszowy miś to zabawka towarzysząca dzieciom przez długie lata. To przytulanka, która jest powiernikiem dziecięcych tajemnic, rozśmiesza i pociesza w smutku, pomaga zasypiać. Jest " kimś" bardzo bliskim,  ważnym,  czasami niezastąpionym.
      W dniu 25 listopada dzieci z Oddziału Przedszkolnego naszej szkoły brały udział w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło ze  sobą swojego ulubionego przyjaciela " Pluszowego Misia", który towarzyszył im przez cały dzień.
Przedszkolaki na początku wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta, następnie wspólnie ze swoimi maskotkami wesoło bawiły się przy muzyce. Recytowały  krótkie wierszyki, rozwiązywały miodowe zgadywanki i misiowy quiz. Przygotowały także wystawkę pluszaków i książek o misiach.
     Jednak najwięcej radości sprawiły dzieciom odwiedziny prawdziwego Pluszowego Misia, który opowiedział dzieciom o sobie, rozmawiał i żartował.  Następnie dzieci zaprosiły misia do tańca i zabaw ze śpiewem. Wszystkie przedszkolaki chciały przytulić się do naszego gościa. Na zakończenie dzieci wykonały  " misie" z kolorowych ręczników. To były  najpiękniejsze przytulanki, bo wykonane własnoręcznie.
Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek moda na misie nie przemija i trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia.

Marzena Dec


 

 

APEL Z OKAZJI DNIA ZIEMI

 

29 kwietnia odbył się apel szkolny z okazji Dnia Ziemi.
Kl. 4b pod kierunkiem p. Bernadety Sochy przygotowała spektakl ekologiczny pt,, W Ekolandii”
Uczniowie przypomnieli nam jak ważne jest dbanie o czystość Ziemi na co dzień.
Razem możemy zrobić więcej ! - segregować śmieci czy dbać o porządek wokół nas.
Spektakl zakończył się piosenką pt ,,Posprzątajmy świat”, każdy uczeń otrzymał broszurkę informującą, jak należy wzorowo segregować śmieci.

zdjęcia

 

APEL WIELKANOCNY

W poniedziałek, 30 marca, uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w szkolnym apelu zatytułowanym " Spotkania na Drodze krzyżowej". Został on przygotowany przez uczniów z klasy Va, V b i VIa pod kierunkiem katechetki, Agnieszki Zielenkiewicz.

Dzieci wcieliły się w role osób, które spotkały się z Jezusem na Jego drodze na Golgotę. Teksty były trudne, wzruszające, ubiór aktorów wprowadzał w podniosłą atmosferę przedstawienia. Cisza i skupienie na widowni świadczyły o powadze tematu i zainteresowaniu odbiorców.

Na koniec pani dyrektor, Renata Romaniuk, złożyła wszystkim życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy.

 zdjęcia    

 

Pokaz zwierząt egzotycznych

 

Na początku marca odbył się w naszej szkole pokaz zwierząt egzotycznych.
Uczniowie klas 0-VI oglądali gady takie jak kameleon,gekon i jaszczurka zielona.
Zainteresowanie budził zwłaszcza kameleon,który nie dość ,że zmieniał kolory,patrzył każdym okiem w inną stronę to jeszcze jadł świerszcze pokazując przy tym swój długi język. Pajęczaki reprezentował ptasznik-największy pająk,oglądaliśmy również jego wylinkę czyli zrzucony w trakcie rośnięcia oskórek.Krocionogi,straszyki i patyczaki to przedstawiciele owadów.Dzieciom podobał się najbardziej straszyk,który tańczył w rytm muzyki.Pan ,który przyjechał ze zwierzętami ciekawie opowiadał o ich życiu i zwyczajach.Na koniec pokazu można było kupić patyczaka lub straszyka.Klasa IVa założyła hodowlę tych zwierząt w swojej sali ,również w pracowni przyrodniczej zamieszkały te sympatyczne owady.Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem. 

 zdjęcia    

Urodzinki klasowe w II s 

     Uczniowie klasy drugiej sportowej, i ich rodzice, z radością przyjęli pomysł wychowawczyni, Haliny Marewskiej, aby wspólnie świętować swoje urodziny. Dzieci zostały podzielone na 3 grupy, według daty urodzin. Ich rodzice są odpowiedzialni za przygotowanie imprezy urodzinowej dla całej klasy, zorganizowanie zabaw i poczęstunku. Pozostałe dzieci, zaproszone na uroczystość, przynoszą jubilatom drobne upominki, pięknie zapakowane. Można je rozpakować dopiero w domu.   Pierwsza uroczystość odbyła się 27 listopada 2014 r. i była połączona z Andrzejkami. Był tort, konkursy i oczywiście lanie wosku.

Dzieci mogły się bawić na szkolnej dyskotece andrzejkowej.  Drugie urodziny obchodzono 13.02. 2015 r., w przeddzień Walentynek. Tym razem również nie zabrakło tortu i licznych smakołyków, a dzieci wspaniale bawiły się i uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez rodziców.

   Wspaniały pomysł, który zbliża do siebie zarówno dzieci, jak i rodziców. Wszyscy z niecierpliwością oczekują na ostatnią imprezę, która niestety dopiero w czerwcu. Jak pogoda dopisze to może w ogródku szkolnym.

 zdjęcia  

 

 

Walentynki w SP 4

 Tradycyjnie walentynki to święto zakochanych, ale coraz częściej traktuje się je jako okazję do wyrażania ciepłych uczuć także wobec przyjaciół czy najbliższych. Dla dzieci z naszej szkoły był to właśnie doskonały pretekst do zorganizowania szkolnego święta. Samorząd Uczniowski zmobilizował całą społeczność szkoły do ubrania czerwonego stroju lub też elementu walentynkowego. Do wyjątkowo sympatycznej atmosfery tego dnia, przyczynił się również odpowiedni wystrój klas, dominował oczywiście kolor czerwony i niezliczona ilość czerwonych serc, pojawiających się w różnych miejscach w szkole. O podtrzymanie walentynkowej tradycji zadbała klasa Vs wraz ze swoją wychowawczynią p. Agnieszką Domańską, Uczniowie tej klasy przygotowali specjalną skrzynkę, do której można było wrzucać walentynki dla swojego wybranka lub wybranki. Wśród tej niezwykłej własnoręcznie wykonanej korespondencji nie zabrakło wyrazów sympatii skierowanych pod adresem dyrektora szkoły, nauczycieli i wychowawców. Takie słodkie święto nie mogło obejść się również bez kawiarenki z przepysznymi wypiekami naszych mam. Obchody Walentynek zakończył zabawny pokaz slajdów z życia naszej szkoły, zaprezentowany na szkolnym telebimie.

Walentynki przyniosły wszystkim bawiącym się w szkole wiele radości. Przekonaliśmy się jak wiele znaczą dla nas te drobne gesty, na jakie zdobyliśmy się w tym dniu wobec innych.

 

Magdalena Czajka

  zdjęcia  

 

Bal Karnawałowy w SP 4

Karnawał, czas zimowych balów i maskarad zawitał również do dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Szczecinku. W piątkowy poranek, 16 stycznia zorganizowano tutaj bal karnawałowy dla uczniów kl. 0-III. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, księżniczek, kowboi i rycerzy. Jak na prawdziwy bal przystało mieliśmy również wodzireja, który zabrał nas w muzyczna podróż po różnych zakątkach świata. Dzieci bawiły się znakomicie, tańczyły solo, parami, podskokami i obrotami, słowem była zabawa i działo się. Atrakcją imprezy była możliwość udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej.

    zdjęcia

 

 APEL SZKOLNY Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

    Dnia 19 grudnia, w ostatni dzień zajęć lekcyjnych przed Bożym Narodzeniem, odbyły się świąteczne apele dla uczniów naszej szkoły.

Samorząd Uczniowski złożył  życzenia p. Dyrektor, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły.

   Pani Bożena Makowska - Niemiec przygotowała przepiękne kolędy i piosenki świąteczne w wersji wokalnej i instrumentalnej.

Zapanował świąteczny nastrój, zrobiło się miło i ciepło na sercu.

    Na koniec zostały podsumowane szkolne konkursy, które odbyły się w okresie przedświątecznym. Dzieci otrzymały nagrody i dyplomy za konkurs recytatorski, konkurs na anioła z papieru, na kartkę bożonarodzeniową i na szopkę.

  zdjęcia

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

16 grudnia odbyła się w naszej szkole pierwsza edycja koncertu kolęd i pastorałek. Była to swoistego rodzaju prezentacja talentów wokalnych naszych uczniów Każda klasa dbając o przygotowanie muzyczne i sceniczne zaaranżowała wykonanie jednego świątecznego utworu. Wyjątkowy klimat tego mini festiwalu nadała licznie przybyła publiczność- rodzice naszych uczniów. Było poruszająco, pękająca w szwach sala, świąteczne dekoracje i pozytywnie przeniknięte magią świąt dzieciaki.
Podczas koncertu trwał również cieszący się ogromnym zainteresowaniem kiermasz świąteczny, na którym można było zakupić własnoręcznie wykonane przez naszych uczniów kartki, stroiki i ozdoby świąteczne.

Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy…, dzień, w którym nasi uczniowie z sukcesem rozpoczęli pierwszą odsłonę Koncertu Kolęd i Pastorałek SP 4. Zapraszamy za rok.

 zdjęcia

Mikołajki

W tym roku Mikołajki świętowaliśmy odrobinę wcześniej, bo już 5 grudnia, mimo to przenikliśmy atmosferą świąt dogłębnie. Przede wszystkim strój – królujący na holach czerwony, nadawał dostojności tego święta. Zapach – wyrabiane przez dzieci ciasto piernikowe, nie pozwoliło zapomnieć o czekających na nas smakołykach bożonarodzeniowych. Oprawa wizualna – własnoręcznie przygotowywane przez dzieci ozdoby- łańcuchy, bombki i kartki świąteczne, dały nam namiastkę tradycji. Dzieła dopełniła świąteczna muzyka rozbrzmiewająca w szkolnych głośnikach. Było wyjątkowo, ciepła atmosfera, świąteczny klimat, oby takich chwil było więcej...

 zdjęcia

Święto Niepodległości

7 listopada, z okazji Święta Niepodległości, klas IIs przygotowała krótką inscenizację. Dzieci przy pomocy wierszy, slajdów i piosenek przedstawiły historię naszego kraju do roku 1917. Występ oglądali uczniowie naszej szkoły, dzieci z przedszkoli i rodzice. Wszyscy zwrócili uwagę na przepiękne stroje dzieci i dekorację. Nagrodą za pracę włożoną w przygotowanie apelu były brawa widzów.

zdjęcia

Ślubowanie Pierwszych Klas

„Dostał Jacek elementarz, ależ mina uśmiechnięta”, słowa tej popularnej już w Polsce piosenki, można było usłyszeć w oryginalnym wykonaniu pierwszaków ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Armii Krajowej, w Szczecinku. 15 listopada zabrzmiały one wyjątkowo uroczyście dla  6-o i 7-o latków, będąc motywem przewodnim ceremonii ślubowania klas pierwszych.

Akademię rozpoczęła klasa IV a, dumnie witając w braci uczniowskiej swoich młodszych kolegów. Następnie przyszła pora na program artystyczny „pierwszaków” – występy wokalno taneczne i popisy recytatorskie. Dzieci z ogromną swobodą prezentowały swoje umiejętności, przekonując do końca rodziców o swej w pełni rozwiniętej dojrzałości szkolnej. Po części artystycznej, zrobiło się poważnie, podniośle - byliśmy świadkami uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Pani dyrektor Renata Romaniuk dokonała uroczystego pasowania za pomocą symbolicznego ołówka. Dzieci, rodzice i oglądający przedstawienie, nie kryli wzruszenia. Punktem finalnym imprezy był występ rodziców pierwszaków, którzy poezją udowodnili dumę ze swoich rodzicielskich funkcji.

 

zdjęcia

 

UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA

10 października z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie naszej szkoły, przygotowali
spektakl teatralno – muzyczny według scenariusza pani Anny Jankowskiej i Bożeny Makowskiej pt,, Belfrze nasz ".  Zaprezentowali w szkole swoje zdolności teatralne, instrumentalne , taneczne, wokalne.
Spektakl spodobał się zarówno nauczycielom jak i uczniom. 
W poniedziałek artyści wystąpią w kinie ,,Wolność" podczas  obchodów Dnia Nauczyciela w naszym mieście! 

zdjęcia

 

MIEJSKIE OBCHODY ŚWIĘTA KEN

W tym roku mieliśmy jako szkoła zaszczyt organizować miejskie obchody święta Komisji Edukacji Narodowej. Ta wyjątkowa uroczystość odbyła się w Kinie Wolność, gromadząc szerokie grono pracowników oświaty, przedstawicieli samorządów uczniowskich wszystkich szczecineckich szkół, rodziców i uczniów. 

Część oficjalną rozpoczął Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie – Douglas, po czym nastąpiły przemówienia Starosty miasta Szczecinek Krzysztofa Lisa i posła na sejm RP Wiesława Suchowiejko. Punktem kulminacyjny imprezy było przyznanie nagród Burmistrza Szczecinka i Starosty Szczecineckiego oraz wręczenie Medali Komisji Edukacji Narodowej. 
Część artystyczną uświetnił spektakl teatralno-muzyczny, w którym zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. Można było podziwiać zdolności wokalne, instrumentalne i taneczne naszych pociech. Atmosfera przedstawienia była wyjątkowa, przekaz dydaktyczny, subtelny humor i nutka wzruszenia, uczyniły spektakl niesztampowym. Jesteśmy z was bardzo dumni, bo daliście z siebie wszystko.
Szczególne podziękowania należą się paniom: Annie Jankowskiej – przygotowanie tekstu i całokształtu formy teatralnej, pani Bożenie Makowskiej – mistrzowskie dowodzenie chórem szkolnym i zespołem instrumentalno-wokalnym, pani Annie Sadowskiej – znakomite przygotowanie grupy baletowej naszych „pierwszaczków”, panu Józefowi Zielenkiewiczowi – przygotowanie slajdów do przedstawienia. Było pięknie!!! 

 zdjęcia 

 

PIERWSZY DZWONEK 

Rok szkolny 2014/2015,został uroczyście rozpoczęty. Pani dyrektor Renata Romaniuk serdecznie powitała grono pedagogiczne, uczniów i rodziców. Wychodząc na przeciwko zmian w reformie szkolnictwa, pani dyrektor zapewniła o doskonałym przygotowaniu szkoły na przyjęcie dzieci 5-o i 6-o letnich (wymalowane sale lekcyjne, dostosowane do wzrostu dzieci ławki i krzesełka, w każdej klasie przytulny kącik zabaw, zakup odpowiednich sanitariatów). Ponadto świetnie przygotowana kadra i w pełni bezpieczna szkoła.

zdjęcia 


Oprawę artystyczną uroczystości przygotowała klasa Ia przy wsparciu Vs, pod kierunkiem pań: Anny Sadowskiej i Agnieszki Domańskiej. W programie imprezy, jak na prawdziwych patriotów przystało, pojawiły się również treści historyczne. 
W oku nie jednego rodzica pojawiła się łezka wzruszenia, że pierwszy dzwonek tuż tuż. Nie ma się czym martwić, państwa pociechy są w dobrych rękach i już za kilka dni będą opowiadały o nowych przyjaźniach i swojej ukochanej pani.

 


 
Copyright (c)2013 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 im. Armii Krajowej w Szczecinku