SKŁAD „KOŁA MŁODYCH HISTORYKÓW” w projekcie „SZCZECINEK JAKIEGO NIE ZNAMY”

1. Konrad Jeszke – Klasa VI
  2. Julia Malinowska – Klasa VI
  3. Dawid Maskalaniec – Klasa VI
  4. Adam Mikołajun – Klasa VI
  5. Krystian Socha – Klasa VI
  6. Malina Tederko – Klasa VI
  7. Aleksandra Studzińska – Klasa IV
  8. Paweł Mikołajun – Klasa IV
  9. Roksana Żarnowiec – Klasa IV
  10. Michał Prus – Klasa IV

Opiekun – Ryszard Malinowski

Projekt zakłada udział w warsztatach tematycznych, wykładach ze specjalistami z dziedziny archeologii, historii, archiwistyki i krajoznawstwa oraz wycieczkach po Szczecinku. Uczestnicy poznają genealogię miasta, jego historię, legendy, zabytki i ciekawostki.

Organizatorem projektu jest SAPiK ( główny organizator – przewodnik projektu

p. R. Waśkiel; Muzeum Regionalne – p. Jerzy Dudź, p. Jadwiga Kowalczyk – Kontowska,
p. Anna Dymna; Polskie Towarzystwo Historyczne – p. Joanna Powałka;
Archiwum Państwowe – p. Sławomir Miara; Nadleśnictwo Szczecinek – p. Janusz Rautszko; Miejski Konsultant Zabytków – p. Paweł Połom i super przewodnik – p. Bogdan Berczyński PTTK „Wiarusy”)

Relacje ze spotkań, prelekcji, wycieczek będą umieszczone na stronie internetowej SAPiKu i SP-4

www.poszukiwacze.sapik.pl

24 X 2014r. – spotkanie z dr Przemysławem Krajewskim z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego

Spotkanie b. ciekawe – wiele informacji, slajdów, ciekawostki – zostało podzielone na cztery części:

A. Archeologia lądowa – 150 lat nauki, 600 lat tradycji

Początek to przypomnienie Kroniki J. Długosza „ziemia rodzi garnki”

Na slajdach pokazano nam żmudną pracę archeologa z przykładowym dokumentowaniem obiektu archeologicznego.

B. Archeologia podwodna

Inne środowisko, inny stan odkrytych znalezisk….

ciekawostka: 90% pływających statków, okrętów zatonęło… czyli jest czego szukać
i odkrywać ! Prezentowane zdjęcia pokazują pracę archeologów pod wodą. Lokalizacja, oczyszczanie, wydobywanie...

Pan Przemysław zaprezentował zdjęcia obiektów z II Wojny ostatnio odkrytych
(wrzesień, październik 2014)- samolot z Zatoki Gdańskiej i okręt podwodny u wybrzeży USA

Z ust „naszego” archeologa padło ciekawe zdanie:
„Wraki – jak kapsuła czasu… Doskonale zachowane przedmioty codziennego użytku, wyposażenia…”

C. Ląd i woda – dwa światy

Morze zabiera(wdziera się w ląd) (doskonały przykład kościoła z miejscowości Trzęsacz) i oddaje….

Wspaniały przykład negatywny działalności człowieka (budowa tam, kanałów, nawadnianie) to zanikanie Jeziora Aralskiego, a na pustyni zostały statki i łodzie

D.  Archeologia staje u progu nowego początku

Czyli jak inne dziedziny nauki np. geologia, etnologia, nauki przyrodnicze, nowe urządzenia wspomagają i na nowo odkrywają niby „starą” archeologię

Do zobaczenia 19 listopada o 16.30 na ZAMKU!

Zdjęcia: Julia Malinowska, Adam Mikołajun

23 października 2014 roku w Kinie „Wolność” uhonorowano laureatów konkursu „WOLNOŚĆ 25” ogłoszonego przez Burmistrza Miasta Szczecinek  Jerzego Hardie – Douglasa.

Uczniowie w wierszach, filmach, pracach plastycznych, muzycznych i innych mieli odpowiedzieć na pytanie: „Czym jest wolność?”

Wśród trzech równorzędnych laureatów znalazła się Julia Malinowska, uczennica klasy VIa Szkoły Podstawowej Nr4, a jej nagrodzony wiersz został zaprezentowany na uroczystości.

Po wspomnieniach Burmistrza o pamiętnym dniu 4 VI 1989r., częściowo wolnych wyboru do Sejmu i Senatu RP, rozpoczynającym polską drogę do wolności, laureaci z jego rąk odebrali nagrody i wyróżnienia.

Z Julią Malinowską przeprowadzono krótki wywiad, który ukazał się  w „Głosie Koszalińskim – Głos Szczecinka” z 31 X 2014 r.